0
0
0
0
Zapisy na LII rok szkolny są OTWARTE! 8.05, 23:59 — konkursy z gazetki (świstoklik)  12.05, 23:59 — Akcja Reklama (świstoklik)
System oceniania i gratyfikacji

W Akademii Magii Ramesville obowiązuje poniższy system oceniania, którego każdy profesor musi przestrzegać. 

Na wszystkich przedmiotach profesor prowadzący musi oceniać prace zgodnie z poniższym procentowym systemem oceniania. 

SKALA OCENIANIA

Wybitny (6): 100% - 92%
Powyżej Oczekiwań (5): 91% - 78%
Zadowalający (4): 77% - 61%
Nędzny (3): 60% - 43%
Okropny (2): 42% - 30%
Troll (1): 29% - 0%

OCENY KOŃCOWE I PROPONOWANE*

Wybitny (6): >5,59
Powyżej Oczekiwań (5): 4,60-5,59
Zadowalający (4): 3,60-4,59
Nędzny (3): 2,60-3,59
Okropny (2): 1,60-2,59
Troll (1): <1,59

*Zakres dla średnich może różnić się od podanego o 0,1 w górę lub w dół.

Pod koniec roku szkolnego każdy nauczyciel ma obowiązek przeliczyć zdobyte przez uczniów oceny na punkty według poniżej tabeli. Przeliczanie ocen na punkty dotyczy tylko uczniów, którzy są klasyfikowani z danego przedmiotu. Oceny nauczycieli uczęszczających na szkolenie magiczne również podlegają przeliczeniu na punkty, które liczą się do rankingu aktywności profesorów na szkoleniach, jednak nie do ogólnego rankingu nauczycieli.

SKALA PUNKTACJI ZA OCENY

FORMA OCENY W PO Z N O T
EGZAMIN
+30   +20 +15 +10  +5  +0
SPRAWDZIAN  +25 +20  +15 +10  +5  +0 
PRAKTYKA  +16  +14  +12 +10  +5  +0 
KARTKÓWKA  +18 +16 +14  +10 +5  +0
KARTA PRACY +18  +16 +14 +10 +5 +0
PRACA DODATKOWA +14  +12 +10  +8 +6 +0 
PRACA DOMOWA +16 +14 +12 +10 +6  +0
AKTYWNOŚĆ +12 +10 +8  +6 +4 +0

Dodatkowo uczeń może uzyskać 5 punktów za wysłanie nauczycielowi loga z jednej lekcji oraz do 20 punktów za sporządzenie listy obecności wraz z punktacją z jednej lekcji. Uczeń może również uzyskać do 20 punktów za inną pomoc udzieloną nauczycielowi (na przykład przeliczanie ocen na punkty).

FORMY OCENIANIA

  • Egzamin końcoworoczny — najważniejszy egzamin pisemny sprawdzający wiedzę i umiejętności ucznia. Obejmuje zakres materiału z dwóch lat nauki. Składa się z zadań zamkniętych i otwartych. Może zawierać dłuższą formę wypowiedzi oraz być podzielony na dwie części (teorię i praktykę). Ma miejsce na koniec drugiej klasy, a jego wyniki widnieją na świadectwie ukończenia edukacji.
  • Sprawdzian końcoworoczny — sprawdzenie nabytej wiedzy przez uczniów klasy I oraz uczestników szkolenia magicznego w formie sprawdzianu. Obejmuje zakres materiału z całego roku. Procent uzyskany będzie uwzględniony na świadectwie końcowym/zaświadczeniu ukończenia szkolenia magicznego. Natomiast ocena uzyskana w klasie I zostanie wpisana na świadectwo potwierdzające ukończenie edukacji w klasie II, jeśli uczeń nie będzie uczęszczał na dany przedmiot w zakresie rozszerzonym.
  • Praktyka ćwiczenia praktyczne odbywające się na wyznaczonych lekcjach według planu, czasem podlegają ocenie. Szczegóły dotyczące oceniania praktyki ustala nauczyciel.
  • Kartkówka krótsza praca pisemna, niezapowiadana, sprawdzająca wiedzę ucznia z trzech ostatnich lekcji, trwa maksymalnie 15 minut.

  • Karta Pracy forma sprawdzania wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Zazwyczaj uczniowie mają na jej wykonanie tydzień czasu od umieszczenia karty w dzienniku lekcyjnym oraz  arkuszu z pracami domowymi. Praca nieumieszczona w arkuszu z pracami domowymi nie podlega ocenie.

  • Praca dodatkowa  przygotowanie referatu lub rozwiązywanie zadań dodatkowych. Nie jest to praca obowiązkowa. Wykonują ją chętni uczniowie, za co mogą otrzymać punkty i pozytywną ocenę za zgodą profesora.
  • Praca domowa praca pisemna zadana przez prowadzącego zajęcia do zrobienia poza lekcją i przesłania na mail są obowiązkowe i ograniczone terminem czasowym. Muszą być umieszczone w dzienniku lekcyjnym oraz arkuszu z pracami domowymi.

  • Aktywność aktywna praca ucznia na lekcji w postaci zgłaszania się i odpowiadania na pytania prowadzącego zajęcia.

  • Konkurs  każdy uczeń ma prawo wziąć udział w konkursie lub olimpiadzie, nie jest to obowiązkowe, można uzyskać ocenę i punkty dodatnie. Mogą być one przeliczane na oceny jako kolejna ocena z aktywności. 

POPRAWY I ZALICZENIA

  • Uczeń, aby być klasyfikowanym, musi posiadać minimum trzy oceny pozytywne oraz 30% obecności na zajęciach. W wyjątkowych sytuacjach, po wcześniejszym porozumieniu z nauczycielem prowadzącym przedmiot, uczeń klasy I może uzyskać promocję do następnej klasy z dwiema ocenami pozytywnymi.
  • Dopuszczalna jest możliwość zdawania w trybie eksternistycznym. Wówczas kryterium obecności nie jest brane pod uwagę przy klasyfikacji, jednak z pozostałych wytycznych należy się wywiązywać w terminie. Nauczyciel prowadzący przedmiot może, ale nie musi, zlecić wykonanie dodatkowej pracy w ramach zrekompensowania nieobecności (pracę pisemną na max. 400 słów, quiz z odbytych zajęć lub autorski projekt związany z konkretnym przedmiotem). Chęć eksternistycznego nauczania należy zgłaszać dyrekcji do końca drugiego tygodnia roku szkolnego (ten termin nie dotyczy uczniów, którzy dołączyli do Akademii później).
  • Uczeń ma prawo do poprawy każdej oceny poniżej PO, lecz za zgodą nauczyciela może poprawić również wyższe oceny. Profesor sam może ustalić formę poprawy, jednak musi dać mu na to przynajmniej tydzień.

UZYSKANIE ŚWIADECTWA

  • Uczeń klasy I, aby uzyskać świadectwo, musi uzyskać co najmniej z 7 przedmiotów obowiązkowych oceny pozytywne - co najmniej Okropny.
  • Uczeń klasy II, aby uzyskać świadectwo, musi uzyskać ocenę pozytywną z każdego przedmiotu, na który się zapisał. Ponadto musi zaliczyć OWUTEM-y na minimum 30% z każdego przedmiotu.
  • Uczestnik szkolenia magicznego, aby uzyskać zaświadczenie, musi zaliczyć przynajmniej 3 kursy z wykładanych w danym roku. Ponadto musi zaliczyć sprawdzian końcowy na minimum 30%.
  • Zarówno uczniowie klasy II, jak i osoby uczęszczające na szkolenie mają możliwość poprawy jednego przedmiotu w czasie wakacji, o ile uzyskają zgodę nauczyciela prowadzącego przedmiot, aktywnie uczestniczyli w zajęciach w roku szkolnym i przystąpili do sprawdzianu/egzaminu na koniec roku. W przypadku sesji poprawkowej podczas wakacji maksymalnie ocena końcowa może wzrosnąć o dwa stopnie w stosunku do otrzymanej. 
  • Alternatywą  dla sesji poprawkowej jest indywidualne odpytywanie przez nauczyciela przed zakończeniem roku szkolnego. Szczegóły ustala profesor prowadzący na wyraźny wniosek ucznia zainteresowanego klasyfikacją.

W trakcie roku szkolnego nauczyciele Akademii, jak i spoza niej mają możliwość organizowania olimpiad. Uczniowie, stażyści oraz nauczyciele za udział w nich otrzymują gratyfikacje. Dodatkowe punkty są przyznawane za zajęcie szczególnych miejsc. Szczegółowa punktacja wraz z rozróżnieniem olimpiady szkolnej i międzyszkolnej znajduje się poniżej. 

GRATYFIKACJE ZA OLIMPIADY 

OLIMPIADA SZKOLNA
OSIĄGNIĘCIE JEDNOETAPOWA DWUETAPOWA TRZYETAPOWA
MIEJSCE I 100 150 200
MIEJSCE II 80 120 180
MIEJSCE III 60 90 160
MIEJSCA IV-V 40 70 140
UDZIAŁ W III ETAPIE 120
UDZIAŁ W II ETAPIE 50 60
UDZIAŁ W I ETAPIE 20 30 40

OLIMPIADA MIĘDZYSZKOLNA
OSIĄGNIĘCIE JEDNOETAPOWA DWUETAPOWA TRZYETAPOWA
MIEJSCE I 150 250 350
MIEJSCE II 120 220 320
MIEJSCE III 100 200 300
MIEJSCA IV-V 50 150 250
UDZIAŁ W III ETAPIE 150
UDZIAŁ W II ETAPIE 90 100
UDZIAŁ W I ETAPIE 30 50 70
 
Gratyfikacje za udział w poszczególnych etapach się nie sumują — jeżeli przykładowo osoba brała udział w olimpiadzie międzyszkolne składającej się z trzech etapów i uczestniczyła we wszystkich, to otrzymuje gratyfikacje w wysokości 150 punktów/galeonów, a nie 320 (150+100+70) punktów/galeonów.
 
Podpisano i zatwierdzono przez:
 
Data ostatniej aktualizacji:
19 kwietnia 2024 roku