Każdy profesor ma obowiązek nadesłać program nauczania swojego przedmiotu dla klasy I (8 tematów), klasy II (16 tematów) i szkolenia magicznego (8 lub 16 tematów) w zależności od klasy, w której w danym roku uczy. W planie powinien być uwzględniony sprawdzian dla pierwszorocznych i osób uczęszczających na szkolenie magiczne oraz egzamin dla drugoklasistów. Nauczyciel ma prawo do wprowadzania zmian w swoim planie nauczania, jednak nie później niż dzień przed inauguracją roku szkolnego. Wszystkie późniejsze zmiany powinny być konsultowane z członkami dyrekcji odpowiedzialnymi za rozliczanie obowiązków grona pedagogicznego. Za wywiązanie się z obowiązku nadesłania programu nauczania w terminie, profesor otrzymuje +160 punktów, natomiast za zaniedbanie lub przesłanie po terminie, zostaje mu przyznana kara do -160 punktów.
Każdy stażysta i nauczyciel ma prawo do zorganizowania dodatkowych zajęć traktujących o wybranej tematyce z uniwersum potterowskiego. Do spotkań pozalekcyjnych można zaliczyć np. treningi quidditcha czy koła zainteresowań. Chęć wprowadzenia takich zajęć do planu należy zgłosić dyrekcji, jeśli znajdzie się przynajmniej 5 chętnych uczniów/stażystów/nauczycieli chętnych brać aktywny udział. Za zorganizowanie takich zajęć prowadzący może otrzymać +60 punktów.
Uczniowie mają prawo wyjść z inicjatywą stworzenia kółka przedmiotowego pod warunkiem uzyskania zgody nauczyciela prowadzącego przedmiot wiodący lub stażysty (za zgodą jego mentora) oraz zebranie przynajmniej 5 chętnych osób. Zgłoszenie należy przesłać na sowę dyrekcji, po czym zostaną ustalone szczegóły, w tym harmonogram spotkań. Wynagrodzenie za jedno spotkanie nie różni się od tego przypisanego do innych zajęć dodatkowych opisanych w powyższym akapicie.
Tydzień Zabaw odbywa się w ósmym tygodniu roku szkolnego i poprzedza sesję egzaminacyjną. W trakcie trwania TZ nie odbywają się żadne lekcje (dopuszcza się uzasadnione wyjątki) ani zabawa Happy Rames. Odpowiednio wcześniej ustalany jest harmonogram konsultacji z nauczycielami, podczas których można nadrobić zaległości lub dowiedzieć się, co zrobić, by poprawić swoją sytuację na koniec roku szkolnego. Ponadto dla członków szkolnej społeczności zostanie przygotowany plan atrakcji, w którego skład będą wchodziły zabawy zarówno na stronie, jak i na czacie.
Nauczyciel, który zorganizuje olimpiadę tematyczną z własnego lub innego przedmiotu może otrzymać gratyfikację w wysokości:
Każdy profesor jest zobowiązany do zorganizowania konkursu ze swojego przedmiotu na stronie szkoły, za co może dostać nagrodę w postaci +80 punktów. Za udział w zabawie uczestnikom można przyznać nie więcej niż 60 punktów i galeonów w przypadku konkursów o większej złożoności i nie więcej niż 40 punktów i galeonów w przypadku konkursów o mniejszej złożoności.
Podczas wydarzeń organizowanych na czacie również obowiązuje limit 40-60 galeonów oraz punktów na uczestnika w ramach jednej atrakcji w zależności od jej rozbudowania, np. konkretną zabawę czy stosowanie klimatu, przy czym maksymalna możliwa liczba punktów do zdobycia podczas wydarzenia nie może przekroczyć 160. Organizator, w zależności od zaangażowania, zostaje nagrodzony odpowiednią liczbą punktów, przekraczającą próg ustanowiony dla uczestników.
Każdy nauczyciel w ciągu roku szkolnego ma obowiązek zorganizować chociaż raz zabawę Happy Rames. Za wywiązanie z tego zadania zostanie nagrodzony +60 punktami, natomiast za zaniedbanie (zapisanie się na dany termin i nieusprawiedliwione niepojawienie się) lub niewywiązanie się z obowiązku (niezapisanie i niezrealizowanie) zostanie ukarany -60 punktami. Obowiązek organizacji HR mają także prefekci oraz stażyści.
Każdym domem zajmuje się dwóch opiekunów. Przynajmniej jeden z nich powinien być obecny w dormitorium, by służyć uczniom pomocą. Ich wywiązywanie się z tego obowiązku będzie wyrywkowo sprawdzane przez dyrekcję w ciągu całego roku szkolnego. Opiekunowie są zobowiązani do zorganizowania w pierwszym tygodniu roku szkolnego spotkania domu, podczas którego przyjmowane będą zgłoszenia na prefekta domu oraz prefekta naczelnego. Opiekun może zdobyć 40 punktów za każdy tydzień pracy na tym stanowisku.
W razie zastrzeżeń co do pracy opiekuna dyrekcja może przyznać mniejszą liczbę punktów.
Każdy profesor jest zobowiązany do uczestnictwa w szkolnych wydarzeniach — rozpoczęciu, otrzęsinach oraz zakończeniu roku szkolnego. Podczas uroczystości wymaga się obecności na nicku profesorskim. Za wywiązanie się z tego obowiązku nauczyciel może otrzymać +20 punktów.
Każdy nauczyciel jest zobowiązany do aktywnego uczestnictwa w każdym posiedzeniu kadry pedagogicznej. W razie niemożności stawienia się na wyznaczonym spotkaniu, profesor jest zobowiązany poinformować o tym Dyrekcją drogą mailową lub w sposób bezpośredni. Nauczyciel może zdobyć:
Nauczyciel powinen poinformować Dyrekcję o planowanej nieobecności nie później niż dwie godziny przed planowanymi zajęciami lub możliwie jak najszybciej w przypadku sytuacji awaryjnych. Natomiast za nieusprawiedliwioną nieobecność na swoich zajęciach przyznawana jest kara w wysokości -80 punktów. Zmiany w planie, dotyczące jedynie zamiany lekcji, nie zaś odwołania, chwilę przed rozpoczęciem zajęć są możliwe jedynie w klasie I.
Profesor, który był nieobecny, jest zobowiązany jak najszybciej odrobić tę nieobecność w formie standardowej lekcji bądź notatki. Za przeprowadzenie zastępstwa nauczyciel, który zgodził się wziąć zastępstwo, zostaje nagrodzony +80 punktami.
Każdy nauczyciel jest zobowiązany uzupełnić dziennik w terminie 3 dni od daty przeprowadzenia zajęć. W każdej notatce powinien znaleźć się odnośnik do prywatnego dziennika profesora, a w tej z klasy I także log z lekcji. W przypadku nieobecności klasy, nauczyciel i tak jest zobowiązany dodać wpis, dopisując, że oddział był nieobecny. Za dodanie dziennika lekcyjnego można otrzymać:
*Za kompletny dziennik rozumie się notatkę na temat przeprowadzonych zajęć, log (w przypadku klasy I), odnośnik do prywatnego dziennika w formie excel, uzupełnienie prywatnego dziennika o obecność i punkty zdobyte przez ucznia/uczestnika szkolenia na zajęciach, listy obecności oraz dodanie punktów przez stronę Akademii.
Profesorowie w Akademii Magii Ramesville są poddawani wizytacjom, za które odpowiada wyznaczona przez dyrekcję osoba. Obecnie jest to profesor Xander Larreau. Wizytowanie lekcji rozpoczyna się w trzecim tygodniu roku szkolnego i trwa do tygodnia poprzedzającego Tydzień Zabaw. O zamiarze przeprowadzenia wizytacji nauczyciel jest informowany w chwili rozpoczęcia zajęć. Aby pomyślnie zaliczyć wizytację, należy uzyskać min. 70% oceny (tj. 14 punktów na 20 możliwych). W razie niepomyślnego wyniku, możliwa jest jedna wizytacja poprawkowa. Podczas wizytacji profesor będzie oceniany według poniższych kryteriów:
Wizytacje przeprowadzane są u nauczycieli, którzy uczą danego przedmiotu mniej niż trzy lata szkolne.
Moduł Inkwizycji by Shado Ackerly